0

Radunia – MTB w pigułce

O Ślęży wie niemal każdy wrocławianin, ale Radunia to zupełnie inna bajka i choć jest to druga co do wielkości góra w Masywie Ślęży oddalona niecałe 30km od granic Wrocławia, to wiele osób, nawet tych lubiących aktywnie spędzać czas, ledwo o niej słyszało. Szkoda, bo znaleźć tam można sporo ciekawych ścieżek, często bardziej interesujących niż te na wyższej siostrze. W dodatku szlaki te są mało uczęszczane, więc raczej nie wpadniemy tutaj na turystów idących pod górę całą szerokością drogi.

Trasy na Raduni to takie MTB w pigułce. Odnajdą się tu maratończycy, miłośnicy singletrack’ów i endurowcy.

Przede wszystkim jednak Radunia to miejsce, które oferuje trasy o zróżnicowanym charakterze i stopniu trudności. Są szerokie szutrowe drogi, łagodne i strome podjazdy, wąskie zjazdy poprzecinane korzeniami czy sztucznie utwardzony Kross Trail. Nie ma tu co prawda tras bardzo trudnych, ale te które są stanowią swoiste MTB w pigułce. Przyjemność z jazdy odnajdą tu zarówno maratończycy, miłośnicy singletrack’ów jak i endurowcy.

Suliwoods Kross Trail

To najnowsza i najbardziej rozpoznawalna ze wszystkich tras, na której znajdziemy sztucznie utwardzone podłoże, profilowane zakręty i przeszkody takie jak rollery czy niewielkie hopki. Stopień trudności zmienia się w zależności od prędkości. Podczas wolnej jazdy poradzi sobie tam niemal każdy włącznie z dziećmi. Jadąc szybciej zabawa staje się ciekawsza, jednak prędko docieramy do granic możliwości i bezpieczeństwa jakie oferuje ścieżka. To głównie wina wyprofilowania niektórych zakrętów, ale i podłoża, które nie zapewnia wystarczającej przyczepności. Mimo wszystko trasa pozwala czerpać dużą przyjemność z jazdy i śmiało można ją polecić wszystkim fanom singletrack’ów.

Radunia - Suliwoods Kross Trail

Radunia - Suliwoods Kross Trail

Warto wspomnieć, że cała trasa zamyka się w pętli, której pierwszy kilometr stanowi łagodny podjazd szutrową drogą, a pozostałe dwa kilometry to docelowy trail. W punkcie startu i mety znajduje się parking dla samochodów i całkiem fajna knajpka Zielone Wzgórze.

Na osobną wzmiankę zasługuje także realizacja całego przedsięwzięcia. Trasa została w ogromnej mierze sfinansowana przed zbiórkę na portalu PolakPotrafi.pl, a za pomysł i nadzór budowlany odpowiedzialni byli Piotr „Szwed” Szwedowski i Jacek Zaborski. W budowę włączyli się również wolontariusze z Wrocławia i okolic. Kawał dobrej roboty! Dzięki.

Mapa trasy + ślad GPS
Strona projektu
Strona na fecebook’u

Tajemna

Chciałoby się powiedzieć, że w tym przypadku nazwa to nie przypadek… Jeśli nie dysponujesz mapą albo nie masz znajomego, który pokaże Ci wjazd na ścieżkę, nie licz, że uda Ci się tam łatwo trafić. Kiedy jednak znajdziesz się u celu, czeka Cię naprawdę niezła jazda. Jest szybko, kręto, miejscami stromo. Trasa w znakomitej większości jest naturalna, poza kilkoma kamiennymi kładkami, które ułożono nad strumykiem. Podłoże to nieutwardzona ściółka leśna. Na koniec nieco ponadkilometrowego zjazdu banan na twarzy gwarantowany 🙂 Niestety, ponowny wjazd rowerem na górę zajmuje sporo czasu. Trasa powinna spodobać się zwłaszcza średnio zaawansowanym rowerzystom.

Radunia - Tajemna

Radunia - Tajemna

Mapa trasy + ślad GPS

Świerkowa

Trasa rozpoczyna się tuż przy granicy Rezerwatu Góry Raduni i biegnie w dół niebieskim szlakiem pieszym. Ten odcinek jest szybki, na ogół łagodny z jedną większą stromizną po drodze. Niestety trzeba zwracać baczną uwagę na pieszych, gdyż na wąskiej ścieżce ciężko się wyminąć. Istnieje też drugie miejsce, z którego możemy rozpocząć jazdę, a znajduje się ono mniej więcej w połowie trasy przy skrzyżowaniu szlaków. Tam też znajdziemy tabliczkę z nazwą ścieżki. Od tego miejsca trasa biegnie mocniej w dół i co chwila pojawiają się jej największe atrakcje, czyli skocznie. Nie jakieś finezyjne, tylko zwyczajne dropy, ale takie, na których można już trochę polecieć. Mniej doświadczeni mogą je ominąć lub się po nich przetoczyć, odbiera to jednak nieco sens jazdy tą ścieżką. W dalszej części znajduje się jeden rock garden, który można przejechać lub przeskoczyć bunny hop’em.
Mniej więcej w połowie zjazdu trasa się rozgałęzia – odcinek w lewo jest niezbyt ciekawy, za to skręcając w prawo znajdziemy kilka małych hopek i ciasne zakręty. Świerkowa jest na tyle krótka, że można przejechać oba jej warianty, chociaż zwłaszcza ten drugi jest bardziej godny polecenia.

Radunia – Świerkowa

Radunia – Świerkowa

Mapa trasy + ślad GPS

Gangster

Nie tylko na Tajemną trudno trafić. Wjazd na Gangstera niby znajduje się przy szerokiej szutrowej drodze, ale latem jest nieźle zakamuflowany przez bujną zieleń. Zresztą zobaczcie sami.

Radunia Gangster wjazd

Trasa jest świetna, jednak zdecydowanie trudniejsza od poprzednich. Już na samym początku jest trochę stromo, potem spotkamy sporo kamieni, ciasnych zakrętów, ale i kilka odcinków gdzie można puścić hamulce. Najlepsze czeka jednak na koniec – to bardzo stromy zjazd, na którym na pewno nie każdy odważy się zaryzykować. Adrenalina gwarantowana!

Radunia Gangster ścianka

Mapa trasy + ślad GPS

(Przeczytano 4 799 razy, 1 dzisiaj)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.