0

Lipowskie ścieżki – szkoła dla początkujących?

Lipowskie ścieżki, które powstały jako uzupełnienie tras Rychlebskich, to wciąż stosunkowo nowa miejscówka na rowerowej mapie Sudetów. Wśród wielu rowerzystów są już jednak rozpoznawalne jako rowerowe przedszkole lub szkółka dla początkujących. Czy słusznie?

Kompleks tras znajduje się w miejscowości Lipova-lazne, czyli rejonie, który od lat znany jest narciarzom. Łatwo tam trafić, a w samej miejscowości znajdziemy wiele tabliczek kierujących wprost na parking, spod którego rozpoczynają się ścieżki. Przy parkingu znajduje się punkt serwisowy i wypożyczalnia rowerów.

Trasy podzielono na dwie części: Helios i Tuc. Pierwsze znajdują się w większości na otwartej przestrzeni tuż za hotelem o nazwie…Helios. Trasy Tuc zlokalizowane są w lesie i prowadzi do nich osobna droga. Na miejscu nie uświadczymy wyciągów, ale to nie problem, ponieważ cały kompleks jest dość mały, a podjazdy krótkie i łagodne.

Helios – trasy niebieskie

Dojazd do obu tras jest wspólny – łagodna i kręta ścieżka, którą można skrócić jadąc na wprost, co niestety skutkuje koniecznością mocniejszego naciskania na pedały. Obie trasy są łatwe i poradzą sobie na nich nawet dzieci, których akurat podczas naszego wyjazdu nie brakowało.

Trasa niebieska zbudowana bliżej lasu ma długie i łagodne bandy, trochę rollerów i jedną czy dwie mniejsze hopki (zdjęcie poniżej).

Lipowskie ścieżki - Helios, trasa niebieska bliżej lasu

Lipowskie ścieżki - Helios niebieska

Trasa niebieska biegnąca dalej od lasu ma wyższe i ciaśniejsze bandy, na których można się mocniej składać. Reszta przeszkód, czyli rollery i mini hopki są podobne jak na poprzedniej niebieskiej trasie (zdjęcie poniżej).

Lipowskie ścieżki - Helios, trasa niebieska dalej od lasu

Trasa niebieska przy lesie – mapa trasy + ślad GPS
Trasa niebieska dalej od lasu – mapa trasy + ślad GPS

Helios – trasa czarna

Podjazd jest ten sam co do tras niebieskich, za to zjazd zdecydowanie ciekawszy! Trasa prowadzi pomiędzy drzewami, w górnym odcinku składa się z pięknie wyprofilowanych band przechodzących płynnie z jednej strony na drugą, w dolnym odcinku znaleźć można kilka stolików, które choć niewysokie, oferują możliwość dłuższego oderwania się od ziemi. Jest to zdecydowanie najfajniejsza z tras Helios.

Lipowskie ścieżki - Helios, trasa czarna

Mapa trasy + ślad GPS

Helios – pumptrack

Pumptrack znajduje się przy początku podjazdu na trasy niebieskie i czarną. Jest mały, ale wystarczający do ćwiczenia manuali. W porównaniu do innych tego typu miejscówek, tutaj brakowało mi nieco flow, czasami też samo pompowanie nie wystarczało do utrzymania prędkości i konieczne było dokręcanie korbą.

Toc – trasa czerwona w lewo

Dojazd do trasy prowadzi lasem i jest nieco bardziej wymagający od podjazdu na trasach Helios, jednak wciąż zdecydowanie krótszy i lżejszy od większości podjazdów na Singletracku pod Smrkem czy Rychlebach. Po dojeździe do rozdroża, należy odbić w lewo. Wspominam o tym, ponieważ obie trasy Toc oznaczone są tym samym kolorem i nie posiadają żadnych nazw, a przynajmniej ja ich nie znam.

Ścieżka jest szybka. W górnej części znajduje się sporo pagórków, które łatwo można przelecieć, niestety równie łatwo można wylądować za daleko, czyli już na płaskim. Zdecydowanie lepiej pokonać wspomniane pagórki pompując nogami. Po drodze znajdziemy jeszcze kilka miejsc do skakania, tym razem dużo bezpieczniejszych i sporo ciasnych zakrętów. Największy stolik znajduje się w końcowym odcinku trasy, choć trzeba przyznać, że nawet on nie jest bardzo okazały.

Lipowskie ścieżki - Toc, trasa czerwona w lewo

Mapa trasy + ślad GPS

Toc – trasa czerwona w prawo

Tym razem na rozdrożu odbijamy w prawo, skąd ścieżka biegnie jeszcze trochę w górę docierając na szczyt Toc (620m n.p.m.). Trasa ta na niektórych mapach oznaczona jest również kolorem niebieskim. Jest nieco łatwiejsza i wolniejsza od drugiej czerwonej trasy, ale nie mniej ciekawa. Znaleźć tam można kilka miejsc do wyskoków czy fajny odcinek z serią ciasnych band zakończony ostrym spadkiem drogi tuż za zakrętem. Warto się nim choć raz przejechać.

Lipowskie ścieżki - Toc, trasa czerwona w prawo

Mapa trasy + ślad GPS

Podsumowanie

Kiedy mój syn podrośnie, chętnie go tam zabiorę aby rozpoczął rowerową przygodę na łatwych i dobrze przygotowanych trasach.

Dla kogo są trasy w Lipova-lazne? Dwie niebieskie ścieżki Helios oraz pumptrack to szkółka dla dzieci, co jednak jest bardzo dobre, ponieważ takich miejsc do tej pory brakowało. Kiedy mój syn podrośnie, chętnie go tam zabiorę aby rozpoczął swoją rowerową przygodę na łatwych i dobrze przygotowanych trasach. Czarna trasa Helios oraz obie czerwone trasy Toc dedykowane są nieco bardziej doświadczonym rowerzystom, jednak ich przejechanie nie wymaga magicznych umiejętności. Jak dla mnie, patrząc jedynie na trudność, Lipowskie ścieżki plasują się gdzieś pomiędzy Singletrekiem pod Smrkem a Rychlebskimi ścieżkami, jednak zdecydowanie bliżej tej pierwszej miejscówki.

(Przeczytano 788 razy, 1 dzisiaj)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.