0

Koprivna Bike Park – dla każdego coś fajnego?

Ostatnia wizyta w Bike Parku w Szpindlerowym Młynie była bardzo udana i zachęciła mnie do odwiedzenia innych tego typu miejsc. Tym razem planowałem się wybrać ze znajomymi, z których nie wszyscy jeżdżą enduro. Po szybkich konsultacjach społecznych wybór padł na Koprivną pod Pradedem koło miejscowości Mala Moravka – jest tam wyciąg, wypożyczalnia rowerów, przyzwoite ceny, a przede wszystkich fajne trasy rowerowe dla każdego, od super łatwych po DH. Raj na Ziemi – można by powiedzieć. Skoro tak, to skąd ten znak zapytania w tytule? i czy słusznie został tam postawiony? Zaraz postaram się na to odpowiedzieć.

Coś dla rodzin z dziećmi

Nie będę się na ten temat rozpisywał, bo ani nie jestem dzieckiem, ani nie mam dzieci, które byłyby w odpowiednim wieku do takich zabaw. Jeśli jednak posiadasz potomstwo i chcesz zachęcić je do jazdy na rowerze, albo spędzić czas nieco bardziej ekstremalnie, to Koprivna oferuje trasy rowerowe family, trójkołowe rowery napędzane grawitacyjnie, a dla najmłodszych tor do jazdy w pompowanych obręczach/pontonach. A kiedy te atrakcje się znudzą, dzieciaki mogą poćwiczyć skilla na pumptrack’u. Na pewno nikt nie będzie się nudził.

Koprivna Bike Park – pumptrack

Coś dla średnio zaawansowanych

Funtrail

Jeśli jeździłeś na Superflow w Rychlebach, poczujesz się jak w domu. No może tu jest nieco łatwiej, ale odczucia podobne. Jeśli nie miałeś okazji być w Rychlebach, to wiedz, że na Funtrail znajdziesz ubite podłoże, perfekcyjnie wyprofilowane zakręty w dość sporej ilości oraz pojawiające się od czasu do czasu małe hopki. W kilku miejscach trzeba trochę popedałować, ale ogólnie trasa ma flow i jest bardzo przyjemna.

Koprivna Bike Park - Fun Trail

Spicy Freeride

To zdecydowanie najfajniejsza trasa w całym bike parku! Od początku do końca usiana jest małymi i większymi hopami i świetnie wyprofilowanymi zakrętami. Nie musisz być jednak mistrzem latania aby się na niej odnaleźć. To właśnie jest najlepsze – niemal wszystkie hopki to stoliki z łagodnym najazdem i długim miejscem na lądowanie. Zaczynasz od wolnej jazdy przetaczając się po kilku hopach, potem odrywasz się niewysoko od ziemi, a po kilku zjazdach przelatujesz wszystko od początku do końca. Super!

Koprivna Bike Park - Spicy Freeride

Gravity Line

Tutaj chyba ktoś pomylił nazwy ze Spicy Freeride, bo na Gravity Line raczej się nie skacze. Jest za to sporo kamieni, korzeni i nierówności, czyli całkiem jak na trasie freeride’owej. Przy pierwszym przejeździe wrażenie robią strome zjazdy i pojawiające się znikąd dropy. Cała trasa jest ok, zwłaszcza dla osób, która chcą poćwiczyć jazdę w trudniejszym terenie, jednak bardziej doświadczeni rowerzyści po niedługim czasie zaczną się nudzić.

Koprivna Bike Park - Gravity Line

Koprivna Bike Park - Gravity Line

Downhill

Trasa Downhillowa w tym samym akapicie co trasy średnio zaawansowane? To nie pomyłka, po prostu ta trasa jest relatywnie łatwa. Początek może i jest kamienisty i stromy, a po drodze znajduje się kilka dropów przy których trzeba się nieco wysilić, ale generalnie cała trasę można spokojnie zjechać i to bez częstego naciskania na hamulce. Ot taka fajna trasa enduro / freeride, ale raczej nie rasowy DH, przy którym ciarki przechodzą po plecach. Czarna DH w Szpindlerowym Młynie wypada przy niej dużo lepiej.

Koprivna Bike Park - Downhill

Singletrack

Niestety nie starczyło nam czasu na przejechanie tej trasy, więc jej opis pojawi się przy najbliższej możliwej okazji.

Big Airbag

To jedna z największych atrakcji bike park’u, ale niewiele osób decyduje się z niej skorzystać. Domyślam się dlaczego – na pozór skocznia wygląda niegroźnie, ale uwierzcie mi, nieumiejętny skok potrafi zaboleć, o czym miałem okazję przekonać się na własnej skórze. Moja rada? Jeśli nigdy czego takiego nie skakałeś, to spróbuj, ale nie kombinuj, nie odchylaj się za siodełko czy nad kierownicę, trzymaj ciało mniej więcej pośrodku i nie spinaj się za bardzo. Rusz z góry, nie dokręcaj ani nie hamuj, a kiedy będziesz już w powietrzu, to nie odrzucaj roweru, tylko postaraj się wylądować tak jakbyś miał pod sobą twardy grunt. I najważniejsza rada – nie panikuj! – wiem, łatwo powiedzieć, trudniej zrobić 🙂

Coś dla zaawansowanych

Normalnie powinna się tu znaleźć przynajmniej trasa DH. Nie tym razem. Koprivna to świetne miejsce, naprawdę, ale miłośnicy trudnych technicznie zjazdów wybiorą raczej inną miejscówkę. Czy oznacza to, że nie ma tu miejsca dla pros’ów? Niekoniecznie – trasa Spicy Freeride czy Big Airbag pozwolą na doskonalenie techniki skoków nawet zawodowcom.

Jak zatem powinna brzmieć odpowiedź na pytanie postawione w tytule artykułu? Dla mnie odpowiedź jest jedna – jeśli nie jesteś zawodowcem na adrenalinowym głodzie, to Koprivna jest właśnie dla Ciebie! Ja na pewno jeszcze tam wrócę.

(Przeczytano 2 185 razy, 1 dzisiaj)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.